NYHET

UiB-rektor Margareth Hagen

Positive BOA-tall og god mobilisering

Inntektene til eksternfinansiert aktivitet ble høyere enn budsjettert for 2024. UiB-ledelsen ser positivt på utviklingen på strategisk viktige områder.

Publisert Sist oppdatert

– BOA-inntektene er viktige for å sikre høy forskningsaktivitet, høy kvalitet og fremragende talenter og for at UiB skal være en attraktiv samarbeidspartner og arbeidsplass nasjonalt og internasjonalt.

Rektor Margareth Hagen

Bidrags- og oppdragsfinansiert aktivitet (BOA) finansierer en betydelig andel av universitetets forskning. De årlige BOA-inntektene stammer fra Forskningsrådet, EU, stiftelser og andre kilder, og er et resultat av gjennomslag i utlysninger og konkurranser flere år tilbake i tid. 

– BOA-inntektene er viktige for å sikre høy forskningsaktivitet, høy kvalitet og fremragende talenter og for at UiB skal være en attraktiv samarbeidspartner og arbeidsplass nasjonalt og internasjonalt, sier rektor Margareth Hagen

– Vi er fornøyde med gode resultater i en rekke utlysninger i året som gikk, sier rektor. 

Inntekter i 2024 

I 2024 beløp BOA-inntektene seg til 1,34 milliarder av universitetets samlede inntekter på rundt 6 milliarder kroner. Dette var omtrent det samme som i 2023. EU-finansiert forskning har hatt sterk vekst, mens inntekter fra Forskningsrådet og finansiering fra andre kilder er redusert.

BOA-inntekter i millioner kroner, 2020-2024

Noen av inntektene fra tildelinger i 2024 gjør seg gjeldende i regnskapet for 2024, men de vil også finansiere viktig faglig aktivitet flere år frem i tid. 

Forskningsrådet: Bra, men ønsker flere søkere 

Forskningsrådet finansierer infrastruktur og forskningsaktiviteter og bidrar til en stor andel av BOA-inntektene for UiB. 

Den gode infrastruktur-tildelingen har hatt stor innvirkning på årets resultat. Denne utgjør over halvparten av det totale beløpet tildelt UiBs koordinerte søknader til Forskningsrådet i 2024.  

– Disse midlene vil gå til viktige investeringer i utstyr og tjenesteutvikling, og kan bli et fantastisk godt grunnlag for forsknings- og utdanningsaktivitet i fremtiden, sier rektor. 

På grunn av omlegginger av søknadsprosessene i Forskningsrådet har det vært en forventet nedgang i inntektene derfra, men det har også vært en nedgang i søknadstallene fra UiB. 

UIB oppnådde finansiering til14 FRIPRO-prosjekter, ni tematiske forskerprosjekter og fire kompetanse- og samarbeidsprosjekter. 

Hvordan vurderer dere resultatene av søknadsarbeidet opp mot Forskningsrådet i 2024? 

– Vi ser positivt på utviklingen i år, men ønsker likevel at flere av våre forskere skal søke om midler fra Forskningsrådet. Vi jobber nå sammen med Forskningsutvalget og et bredt oppnevnt utvalg for å komme med anbefalinger for hvordan vi kan legge bedre til rette for dette. 

– Vi ser positivt på utviklingen i år, men ønsker likevel at flere av våre forskere skal søke om midler fra Forskningsrådet.

Vekst i EU-finansiering 

UiB har opplevd en jevn økning i EU-tildelinger de siste årene. De siste to årene har tildelingene fra EU overgått bevilgningene til både forskerprosjekter og kompetanse- og samarbeidsprosjekter fra Forskningsrådet.

Vi har blant annet fått tildelinger til de største ERC-prosjektene, Advanced Grant og Synergy Grant, i 2024. I løpet av året oppnådde vi, og gikk forbi, målet om femti ERC-prosjekter til UiB totalt.

– EU-tildelingene er viktige, både som et kvalitetsstempel, for høyere aktivitet og for vår internasjonale profil. For internasjonale forskere kan deltakelse i EU-finansierte prosjekter være en god vei inn til Bergen og til universitetet, sier rektor. 

Mobilisering og søknadsarbeid i 2024 og 2025 og videre 

2025 fikk en god start med tildeling til nasjonalt senter for norsk fagspråk og sju Marie Curie Fellowships i februar. Rektor ser positivt på fortsettelsen: 

– Vi ser nå en sterk økning i ERC-søknader fra UiB over tid, noe som er resultat av flere års godt mobiliseringsarbeid, sier hun.

Det pågår også flere parallelle søknadsprosesser til de store senterordningene i Forskningsrådet. 

Til konkurransen om Senter for forskningsdravet innovasjon (SFI) har UiB tre initiativer i finalerunden. Vi har også seks søkere i konkurransen om Forskningssenter for kunstig intelligens (KI-senter). Her er det er ingen som har sendt flere søknader enn UiB. 

Flere titalls miljøer på UiB er i gang med sine søknader til Senter for fremragende forskning (SFF), og en omfattende prosess for å utvikle og støtte disse søknadene er nå i gang på hele universitetet.

Resultatene fra arbeidet med sentersøknadene vil komme i 2025, 2026 og 2027. 

– Dette arbeidet er svært viktig for universitetet, også fordi det samler oss på tvers av fakultetene. Det gjøres nå en imponerende innsats i alle ledd, fra alle fagmiljøer og hele organisasjonen. Jeg ser med glede frem til både prosessen og resultatene, og mer viktig forskning fra UiB, avslutter rektor.

Powered by Labrador CMS